VII EDYCJA:

01.12.2022 – 28.02.2023

zakończona

VIII EDYCJA:

1.03.2023 – 31.05.2023

w trakcie

I EDYCJA:

01.06.2021 – 31.08.2021

Poznaj laureatów

II EDYCJA:

01.09.2021 – 30.11.2021

Poznaj laureatów

III EDYCJA:

01.12.2021 – 28.02.2022

Poznaj laureatów

IV EDYCJA:

01.03.2022 – 31.05.2022

Poznaj laureatów

V EDYCJA:

01.06.2022 – 31.08.2022

Poznaj laureatów

VI EDYCJA:

01.09.2022 – 31.11.2022

Poznaj laureatów

7 edycja:

01.12.2022 – 28.02.2023

Edycja zakończona. Trwają prace jury. Laureaci zostaną wyłonieni do 28.04.2023 i powiadomieni o wygranej drogą mailową. Informujemy, że kontaktujemy się wyłącznie z Laureatami. Oficjalne wyniki edycji - zdjęcia oraz opis - pojawią się tutaj po oficjalnym wręczeniu nagród.

6 edycja:

01.09.2022 – 31.11.2022

Laureat:

Regionalny Oddział ZHP w Jarocinie

Inicjatywa:

Projekt Smoczy Zew – cykl spotkań, wydarzeń i obóz integracyny dla dzieci i młodzieży

Związek Harcerstwa Polskiego w Jarocinie ma ponad 100-letnią historię działań na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży w zakresie profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia. Projekt Smoczy Zew składa się z 10 spotkań i wydarzeń dla dzieci i młodzieży, a także finałowego obozu integracyjnego. Działania skupią się m.in. na teorii i praktyce pierwszej pomocy, zdrowego odżywiania, ćwiczenia tężyzny ciała w różnych formach, tańcu, jodze, wiedzy nt. używek, radzeniu sobie z uzależnianiami czy wycieczkach i wędrówkach po najbliższej okolicy.

Laureat:

Klub Aktywnego Seniora w gminie Brzeziny

Inicjatywa:

Projekt „Cyfrowe tsunami”

Klub Aktywnego Seniora z gminy Brzeziny chce walczyć z wykluczeniem społecznym i technologicznym seniorów i zachęcić ich do aktywności społecznej. Diamant zdecydował się dofinansować warsztaty obsługi komputera i korzystania z Internetu dla dwóch grup o różnym stopniu cyfrowych kompetencji. ich umiejętności. Jak czytamy w zgłoszeniu „Inicjatywa jest dobrym bodźcem do aktywności życiowej: może nadać nowy sens życiu, zmotywować do wyjścia z domu, zintegrować osoby w różnej sytuacji życiowej. (…) Spotykając się w grupach, (seniorzy – przyp. red.) nawiążą ciekawe relacje i poszerzą swoje sieci kontaktów.”.

Laureat:

Szkoła Tańca KA-DANCE w Rawiczu

Inicjatywa:

Spotkanie taneczne dzieci i młodzieży powiatu rawickiego

Szkoła Tańca KA-DANCE w Rawiczu zgłosiła do programu otwarte spotkanie taneczne poświęcone różnym stylom - folklorystycznemu, nowoczesnemu, jak i towarzyskiemu. Jury spodobała się idea wydarzenia - integracja zespołów, wymiana doświadczeń i umiejętności tanecznych, potencjał jego kontynuacji, a także fakt, że wspiera pasję i aktywność dzieci i młodzieży. Zdobyty grant finansowy Diamant pozwoli pokryć koszty organizacji, ale i zadba o wartościowe nagrody dla uczestników.

Laureat:

Małgorzata Kunz oraz Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie

Inicjatywa:

Przedszkole szachowe

Małgorzata Kunz oraz Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie zamierza kontynuować projekt zainaugurowany w poprzednim roku szkolnym i sezonie kulturalnym. Jego celem jest poszerzanie oferty kulturalnej i edukacyjnej w środowisku wiejskim, a także wyrównywanie szans edukacyjno-kulturowych najmłodszej grupy mieszkańców gminy Iłów. Podczas dofinansowanych przez Diamant spotkań szachowych dzieci nauczą się logicznego myślenia, umiejętności analizy napotykanych problemów i ich rozwiązywania, co sprawi, że lepiej poradzą sobie z wyzwaniami życia dorosłego.

5 edycja:

01.06.2022 – 31.08.2022

Laureat:

Stowarzyszenie Konary – I cukrowni w świecie

Inicjatywa:

220lecie powstania pierwszej cukrowni w świecie- Konary, gm. Wińsko

ak czytamy w zgłoszeniu, w małej wsi w gminie Wińsko, w Konarach, znajdują się ruiny pierwszej cukrowni na świecie, powstałej już w 1802 roku. Kordynatorka nagrodzonego przez nas projektu, Dominika Oberda, wraz z Sołtyską Wsi Konary – p. Agnieszką Karasińską, zamierzają uczcić równe 220 lat od wybudowania cukrowni, a także przekazać cenną, historyczną wiedzę młodszemu pokoleniu. Planowana jest wystawa dawnych zdjęć i eksponatów związanych z cukrownictwem, historyczna gawęda, a także mural z wizerunkiem cukrowni. Przyznany grant pomoże pokryć koszty wypożyczenia sprzętu generującego prąd, nagłaśniającego i oświetleniowego, oraz namiotów wystawczych dla lokalnych twórców, którzy będą mogli zaprezentować dobra z regionu.

Laureat:

Fundacja Fabryka Pomysłów, Parkowa 1a, 63-800 Gostyń

Inicjatywa:

Sportowa Podróż po Polskiej Wsi

Nagrodzony projekt z Gostynia jest unikalnym połączeniem sportu, historii i problematyki bezdomnych zwierząt. Osnową akcji jest przypomnienie o spuściźnie bł. E. Bojanowskiego, polskiego organicznika, a także nazywanego polskim Mozartem, kompozytora działającego przy klasztorze filipinów na Świętej Górze - Józefa Zeidlera. Najbardziej aktywni mieszkańcy Gostynia i okolic będą mogli wziąć udział w nocnym Biegu Krypta Zeidlera, jeszcze inni ruszą śladami Bojanowskiego z kijkami do nordic walking. Planowany jest także bieg na cztery łapy, mający na celu rozwinąć wrażliwość mieszkańców na problem zwierzęcych sąsiadów borykających się z bezdomnością, a także wiele innych wydarzeń angażujących społeczność lokalną z różnych grup wiekowych.

Laureat:

Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych

Inicjatywa:

Robotyka - dla młodzieży i dla smyka!

Twórcy projektu są zdania, że kompetencje cyfrowe są już kluczowe praktycznie w każdym zawodzie – bazują na nich graficy, programiści, finansiści i marketingowcy. Projekt „Robotyka - dla młodzieży i dla smyka” powstał po to, by zaszczepić pasję do programowania i automatyki w mniejszych i większych dzieciach, a także oswoić ich rodziców z tematem, który dotychczas był w regionie mało znany. Projekt przewiduje 2 warsztaty robotyki i programowania dla młodszych i starszych dzieci i nastolatków, podczas których będą mogli poznać historię powstania robotów, podstawowe prawa robotyki, programy do kodowania oraz dziedziny, w jakich można je wykorzystywać. W projekcie ujęło nas to, że warsztaty będą okazją do nauki oraz zabawy, dając najmłodszym pomysł na ciekawą przyszłość.

Laureat:

Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą

Inicjatywa:

Cukrowe warsztaty glamour

Autorka projektu chce pokazać mieszkankom Gminy Nowe Miasto nad Wartą oraz powiatu Środa Wielkopolska fascynujący świat cukru… w kosmetyce. Podczas warsztatów kosmetycznych będzie można dowiedzieć się o zbawiennym wpływie cukru na cerę, o tym, jak pomaga walczyć z rozstępami i cellulitem, a także oczyszczać skórę bez efektu podrażnienia. Uczestniczki będą mogły nauczyć się samodzielnie przygotować cytrusowo-cukrowy peeling do ciała, cukrowy peeling do ust, a także cukrowy balsam nawilżający. To, co spodobało nam się w zgłoszeniu, to ciekawe podejście do cukru, a także to, że celem warsztatów jest nie tylko konkretna wiedza, lecz także integracja lokalnej społeczności, zachęta do wyjścia z domu i współdziałania.

4 edycja:

01.03.2022 – 31.05.2022

Laureat:

Stowarzyszenie Kulturalnego Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń

Inicjatywa:

Promocja tradycyjnej muzyki regionu i przyciąganie nowych adeptów sztuki muzycznej.

Kontynuując tradycję muzyczną regionu, Stowarzyszenie prowadzi nieodpłatną naukę gry na instrumentach, organizuje koncerty czy wydarzenia kulturalne. W orkiestrze gra dziś 42 muzyków i tańczy ok. 30 mażoretek, które dbają o oprawę lokalnych i państwowych imprez w rejonie Gostynia. Nagroda w konkursie Diamant Dobre Działania wesprze promocję działań Stowarzyszenia i pomoże pokazać młodym nowoczesne oblicze orkiestry dętej.

Laureat:

Natalia Twardowska, nauczycielka z lokalnej szkoły podstawowej w Rawiczu

Inicjatywa:

Aktywizacja dzieci poprzez uliczne gry i wycieczki w okoliczne urokliwe miejsca.

Natalia Twardowska chciałaby reaktywować to, co pamięta ze swojego dzieciństwa – gry i zabawy na dworze, piesze wyprawy po lesie, pikniki na polanie, obserwacje zwierząt. Marzy jej się, by dzisiejsze dzieci uczyły się samodzielności, zachwycały światem i miały wspomnienia poza grą na telefonie. Nagrodę przeznaczy m.in. na zakup sprzętu do badmintona czy siatkówki, a także na organizację wycieczek w okoliczne, urokliwe miejsca.

Laureat:

Miasteczko kontenerowe WSPÓŁDZIELNIA w Środzie Wielkopolskiej

Inicjatywa:

Wsparcie działań mieszkańców... dla mieszkańców.

Stworzone oddolnie, bez zewnętrznych funduszy miasteczko kontenerowe WSPÓŁDZIELNIA w Środzie Wielkopolskiej wspiera lokalne wartości, jest wolne od alkoholu i przyjazne rodzicom. W ramach swojej działalności organizuje cykliczne koncerty, wystawy, kino plenerowe czy warsztaty, a także atrakcje i animacje dla dzieci, by ich opiekunowie mogli odpocząć. Finansowy grant pomoże kontynuować wspieranie lokalnej społeczności i animować czas wolny całym rodzinom.

Laureat:

Ochotnicza Straż Pożarna w Bielsku

Inicjatywa:

Zakup sprzętu dla młodych z OSP Bielska.

SP Bielsko napisało z prośbą o pomoc w kupnie sprzętu do przeprowadzania profesjonalnych akcji ratunkowych, a konkretnie - fantomu szkoleniowego wraz z defibrylatorem do nauki pierwszej pomocy dla młodych strażaków. Będą z niej korzystać stworzona w ubiegłym roku Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz Dziecięca Grupa Pożarnicza – w sumie 50 młodych adeptów pożarniczej sztuki.

3 edycja:

1.12.2021 – 28.02.2022

Laureat:

Koło Gospodyń Wiejskich „Boleścianki”

Inicjatywa:

Organizacja warsztatów tworzenia kosmetyków naturalnych

Gospodynie z Bolestów poprosiły o wsparcie w organizacji warsztatów z tworzenia kosmetyków z ziół, miodu czy oleju – które można wykorzystywać na co dzień. Warsztaty mają dostarczyć nie tylko dobrej zabawy, ale także wiedzy, jak eliminować z naszego życia szkodliwe składniki, obecne w składzie większości kosmetyków w sklepach. Jako producenci 100% naturalnego cukru, bez dodatków, wydobywanego z polskich buraków, jesteśmy całym sercem za.

Laureat:

AKADEMIA ŻEGLARSKA ZE ŚRODY WIELKOPOLSKIEJ

Inicjatywa:

Organizacja Rejsu 10-lecia średzkiego żeglarstwa sportowego

Żeglujący Średzianie planują jubileuszowy rejs wpisujący się w historię regionu, jak czytamy w zgłoszeniu - „kontynuację projektu Patryka Różańskiego w myśl tworzenia udogodnień do uprawiania sportów wodnych w mieście”. Jury doceniło fakt, że akademia odpowiada na realne zapotrzebowanie mieszkańców gminy i powiatu i jest azylem dla najlepszych zawodników w powiecie od 2018 roku. Nasz grant pomoże w organizacji oraz wypromowaniu eventu, a co za tym idzie – średzkiego regionu na terenie całego kraju.

Laureat:

Koszykarze z BC Obra Kościan

Inicjatywa:

Dofinansowanie sekcji koszykówki i wyjazd na turnieje Mistrzostw Polski

Klub BC Obra Kościan stawia na propagowanie zdrowego stylu życia i wyrównywanie szans dzieci z mniejszych miejscowości. Jak podkreślają sportowcy w swoim zgłoszeniu, kościańscy zawodnicy są aktualnie faworytami do wygrania mistrzostw Wielkopolski w sezonie 2021 / 2022, a na swoim koncie mają aż 14 zwycięstw i 0 porażek. W jednej z poprzednich edycji wsparliśmy już panczenistów, teraz czas na koszykarzy!

2 edycja:

1.11.2021 – 30.01.2022

Laureat:

Ochotnicza Straż Pożarna w Unierzyżu

Inicjatywa:

Wsparcie w rozwoju jednostki i zakupie potrzebnych sprzętów.

Strażacy z Unierzyża zgłosili inicjatywę, która ma rozwinąć jakość pracy w jednostce. Jury podjęło decyzję o przyznaniu dofinansowania na ten cel ze względu na podziw dla pracy ochotniczych jednostek. W związku z zakupem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, strażacy doposażyli go w fabrycznie nowy sprzęt taki jak stojak hydrantowy, flary sygnalizacyjne do zabezpieczenia miejsca zdarzenia czy rozsiewacz sorbentu. Wymieniony sprzęt jest bardzo pomocny podczas przeprowadzania sprawnych akcji ratunkowych.

Laureat:

klub sportowy „olimpijczyk” w pakosławiu

Inicjatywa:

Wsparcie w rozwoju jednostki i zakupie potrzebnych sprzętów.

Zdrowa rywalizacja, hart ducha czy pokora to tylko niektóre z wielu korzyści jakie ze sobą niesie trenowanie tenisa stołowego, które przydadzą się w życiu młodych osób. Pasja do sportu jest bliska pracownikom marki Diamant, dlatego inicjatywa klubu sportowego UKS Olimpijczyk wydała się nam ciekawa i warta wyróżnienia.

Laureat:

sołectwo orzechowo

Inicjatywa:

Zapylacze w Orzechowie

Warsztaty przeznaczone dla dzieci o owadach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy nauczą się jak można zbudować domek dla owadów i umieścić go w swoim ogrodzie. Każdy "większy-starszy" uczestnik będzie mógł wykonać taki domek dla owadów własnoręcznie, a maluchy będą mogły zrobić bomby siewne, aby móc rozrzucać je po nieużytkach i okolicy. Z bomb rozsieją się miododajne rośliny.

1 edycja:

1.06.2021 – 31.08.2022

Laureat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SIELCU

Inicjatywa:

Remont oraz zakup materiałów dydaktycznych do ekologicznej pracowni przedszkolnej

Inicjatywa zaciekawiła nas szansą rozwoju regionu oraz możliwością nauki dzieci szacunku do natury i proekologicznych działań już od najmłodszych lat. Projekt spełnia potrzeby małej, wiejskiej społeczności oraz jest skierowany do dzieci z wielodzietnych rodzin utrzymujących się z nisko dochodowych gospodarstw rolnych.

Laureat:

STOWARZYSZENIE KOBIET AKTYWNYCH “BRODOWIANKI” ZE ŚRODY WIELKOPOLSKIEJ

Inicjatywa:

Zakup 30 domków lęgowych dla jerzyków

Jerzyki to ptaki pełniące bardzo pożyteczną funkcję. Znacząco zmniejszają liczbę drobnych owadów, takich jak meszki czy komary. Problemem jest sprawienie, aby te ptaki zamieszkały w konkretnym miejscu, ponieważ niezbędne są do tego specjalne warunki. Zwiększyć szansę na ich zamieszkanie można poprzez wieszanie budek, zwłaszcza w dużym zagęszczeniu ponieważ jerzyki to ptaki kolonialne. Z takim pomysłem zgłosiło się do nas Stowarzyszenie “Brodowianki”, które w ocenie jury jest ekologicznym podejściem (wykorzystując ptaki, a nie np. chemikalia) do problemu uporczywych owadów w okolicy.

Laureat:

AKADEMIA ZVINNA Z GOSTYNIA

Inicjatywa:

Promocja sportu i aktywnego spędzania czasu w regionie

Przy aktualnie dominującym siedzącym trybie pracy i częstym spędzaniu wielu godzin przed telefonem, zanika chęć do uprawiania sportu i aktywnego trybu życia. Mając to na uwadze, jury marki Diamant doceniło inicjatywę akademii zvINNA, która zgłosiła chęć zorganizowania wspólnie z rodzinami zajęcia sportowe, integrując przy tym mieszkańców. Dodatkową zachętą dla dzieci jest zabawowa forma zajęć oraz brak rywalizacji.